LFT-Technologie
LFT-Technologie

Náhrada kovů s nejnovější technologií LFT

11.01.2016

Náhrada kovů s nejnovější technologií LFT

Inovativní výrobní metoda umožňuje nové vysoce modulární speciální kompaundy

Když byl začátkem roku 2014 firmou TER Plastics POLYMER GROUP a dvěma dalšími společnostmi založen společný podnik TEREZ PERFORMANCE POLYMERS, byl cíl již jasně definovaný: tento podnik bude jedním z předních podniků v oblasti kompaudování vysoce výkonných polymerů v Evropě.

Výhody umístění

Po 1,5 roce již nová firma učinila velké kroky k dosažení tohoto cíle. Proto byla výrobní budova ještě na konci roku 2014 rozšířena o cca jednu třetinu, aby dostačovala výraznému růstu. Organizace firmy byla optimalizována a tím se stala mocnější, rychlejší a spolehlivější. Tým zaměstnanců byl doplněn o kompetentní a zkušené spolupracovníky a všichni zaměstnanci jsou pravidelně zaškolováni a dále vzděláváni. Vlastní sklad zboží získal kompletně novou strukturu a dnes nabízí třikrát větší skladovací plochu než dříve. 

Kromě toho nabízí i dobrá infrastruktura regionu nejlepší předpoklady pro solidní růst. Napojení na dálnici se nachází v bezprostřední blízkosti závodu. Obzvláště Německo, Maďarsko, Česko a Slovensko jsou velice rychle dostupné. Dále je pouhých 5 minut jízdy od závodu vzdáleno nové letiště Rzeszów, odkud je možné několikrát denně létat do Varšavy, Frankfurtu, Londýna a několika dalších míst.

Ilustrativní film TEREZ PERFORMANCE POLYMERS:


Zaměření produktů

Produktové portfolio pro zařízení je zaměřeno na oblasti s nahrazením kovů, tribologie, stínění a barvicích kompaundů. Tato koncentrace umožňuje jak přesné technické zacílení na zaměřené produkty, tak cílené školení spolupracovníků. V neposlední řadě je tím také snížen potenciál chyb. Pro dosažení zmiňovaného cílu novou firmou, musí být v závodě instalována nejmodernější technologie pro kompaundaci směsí.

Stěžejním bodem této technologie jsou extrudéry řady ZE od firmy Berstorff, se kterými se dají dobře realizovat náročné technické postupy u polymerů s vysokým bodem tání. Pro každý stroj existuje větší množství optimalizovaných šnekových povrchů. Obzvláště zapracování vysokých podílů vláken tím může být i napříč velikostmi vzorků dobře vyřešeno, a to při současném šetrném zachování citlivých polymerových řetězců vysoce výkonných polymerů.

Náhrada kovů

Vedoucí aplikací pro vlastní výrobu v Rogoźnici je téma náhrady kovů. Megatrendy jako snižování emisí CO2, mobilita a urbanizace zajišťují, že jsou v přibývající míře realizovány lehké konstrukce. Lehké konstrukce potřebují lehké materiály, tedy látky, které jsou lehčí než kov, ale v ostatních vlastnostech jsou kovům podobné. Takové materiály jsou například plastové směsi, které jsou obzvláště dobře vybaveny potřebnými vlastnostmi.

Kovy jsou velice často používány kvůli jejich kombinaci pevnosti a houževnatosti. Ostatní vlastnosti kovů, jako elektrická vodivost nebo tepelná odolnost, jsou pro konstruktéra mnohem menším důvodem pro použití. Vlastnostem kovů se kompaundy na bázi vysoko teplotních polymerů, které jsou vybaveny dlouhými vlákny, tzv. LFT-kompaundy,  blíží především v pevnosti/houževnatosti.


Kompaundacní zarízení  v porovnání s LFT zarízením: príprava vláken, impregnacní hlava a napínací mechanismus LFT zarízení vyznacuje.
Kompaundacní zarízení v porovnání s LFT zarízením: príprava vláken, impregnacní hlava a napínací mechanismus LFT zarízení vyznacuje.


Funkční designové nároky

Vysoká pevnost a houževnatost

TEREZ® GT2 je dostupný s obsahy skelných vláken až do 60%. Ve srovnání s běžnými polyamidy se u stejného stupně vyztužení skelnými vlákny ukazuje výhoda v tuhosti - již v čerstvě lisovaném stavu. Zatímco PA6 nebo PA66 po kondiciování vykazují propad v tuhosti až o 40%, zůstávají charakteristická data pro TEREZ® GT2 konstantní. Produkt je tak nezávislý na okolních klimatických podmínkách a nabízí dodatečnou rezervu při vysokých mechanických zatíženích.

Vysoká rozměrová stabilita

Absorpce vody materiálem TEREZ® GT2 se pohybuje na velmi nízké úrovni. Pro TEREZ® GT2 300 HG 50 s 50% vyztužením skelnými vlákny činí absorpce vody při skladování ve vodě a 23°C jen 0,55%. Polyamid PA6 GF 50 vykazuje za stejných podmínek osminásobně vyšší absorpci vlhkosti. Na rozdíl od PA 6 GF 50 je tak rozměrová změna u TEREZ® GT2, podmíněná absorpcí vlhkosti, zanedbatelná. Dalším faktorem, který přispívá ke zlepšené rozměrové stabilitě, je snížená hladina smršťování a deformace. Smršťování materiálu TEREZ® GT2 300 HG 50 se zmenšuje ve směru toku a příčně ke směru toku o cca 30 - 40%.


Vyztužení materiálu použitím směsi LFT na příkladu brzdy jízdního kola.
Vyztužení materiálu použitím směsi LFT na příkladu brzdy jízdního kola.

Autor:

Dr. Wolf J. Köhler

COO

TER Plastics POLYMER GROUP

Naši partneři

Aquapak
Aquapak
Beschreibung Banner
Envalior
Envalior
Beschreibung Banner
Roehm
Roehm
Beschreibung Banner
Total
Total
Beschreibung Banner
Vorlage Banner
Vorlage Banner
Beschreibung Banner
 
 
Aquapak
Beschreibung Banner
1
2
3
4
Envalior
Beschreibung Banner
5
6
7
8
9
Roehm
Beschreibung Banner
10
11
12
13
14
Total
Beschreibung Banner
15
Vorlage Banner
Beschreibung Banner
16